Jesienne Spotkanie Bractwa Szyprów

Spotkanie w sali Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego na pewno różniło się od wszystkich dotychczasowych na przestrzeni 40 lat. Ze względu na stan zdrowia nie dotarł założyciel i pierwszy Grotmaszt Bractwa kpt. Jerzy Mikulski. Za zgodą rodziny informację na temat aktualnej sytuacji i możliwościach kontaktu przekazał Grotmaszt kpt. Remigiusz B. Trzaska.

ryko-sztorm na balearach 8Atmosferę tego spotkania zdominowała wiadomość o poważnych problemach kol. Ryśka Kobosa, którego jacht RYKO został wyrzucony na brzeg na Majorce w czasie gwałtownego, jesiennego sztormu. Pełny opis sytuacji przedstawił Rysiek w swoim liście do Grotmaszta. List ten został odczytany na spotkaniu, a następnie przekazany do redakcji „Szkwału” celem opublikowania. W sposób spontaniczny obecni na spotkaniu zaczęli zbierać dobrowolne datki, aby przekazać je poszkodowanemu kapitanowi jachtu Ryko. Ponieważ w czasie spotkania nie wszyscy mogli się przyłączyć do akcji ustalono, że zbiórka potrwa jeszcze po spotkaniu, a koordynacją zajmie się Grotmaszt. (Zebrane pieniądze zostały przelane przed Świętami Bożego Narodzenia).

DSC02129aW kolejnej części spotkania wysłuchaliśmy morskich opowieści z minionego sezonu. Największe wrażenie wywarła opowieść kpt. Zbyszka Kiliszka o przeprawie na jachcie Lady Catherine z Morza Irlandzkiego przez Kanał Kaledoński do Polski. Świeżo zakupiony w Anglii jacht dostarczył wielu nieprzewidzianych atrakcji, co w połączeniu z trudnymi warunkami pogodowymi spowodowało, że rejs trwał od listopada 2007 do stycznia 2008 z krótką przerwą świąteczno-noworoczną po drodze. Za wyczyn zostało uznane przebicie się jachtu przez zator lodowy między Świnoujściem i Szczecinem. Wybór Rejsu Roku nie stanowił tym razem problemu i kryształowy globus za rok 2008 powędrował do kpt. Kiliszka.

 

Remigiusz B. Trzaska

Grotmaszt Bractwa Szyprów