Kapitańska zmiana wachty

 

            Jesienne spotkanie Bractwa Szyprów zwykle przyciąga świeżością relacji z dokonań minionego sezonu. Najczęściej przynosi to gorący powiew lata, tak pożądany wśród listopadowych szarug. W tym roku aura zrobiła psikusa, serwując niespotykaną o tej porze roku wysoką temperaturę, jakby wyraźny kontrast do wyjątkowo polarnego sezonu wrocławskich żeglarzy.

            W atmosferę Arktyki wprowadził zebranych dr Sebastian Sikora z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako klimatolog zwięźle przedstawił sytuację z jaką trzeba się liczyć planując wojaże w rejonie Spitsbergenu. W krótkim wystąpieniu nie zabrakło jednak opisów przyrody, anegdot polarników i wzmianek o różnych atrakcjach turystycznych, stanowiących wystarczającą rekompensatę dla niewygód wynikających z surowego klimatu najdalszych krańców północnej Europy.

            Tym rejonom poświęcony był cały sezon jachtu Panorama. Kolejne wyprawy docierały coraz bardziej na północ, gdzie obecność lodu, zarówno tego w wodzie jak i spływającego jęzorami ze zboczy górskich, wprowadza obserwatora w hipnotyczny zachwyt, przerywany pojawieniem się prawdziwych władców Północy – wielorybów i niedźwiedzi polarnych. Tematy polarne kontynuowali Ewa Skut – uczestniczka wyprawy dookoła Svalbardu i Remigiusz B. Trzaska prowadzący wyprawę do Ziemi Franciszka Józefa, w  ramach zgłoszeń do nagrody Rejs Roku. (opisy wypraw zamieszczono w poprzednim n-rze Szkwału)

            Błędne byłoby mniemanie, że nic poza Arktyką w minionym sezonie się nie działo. Kolejne zgłoszenie do nagrody przedstawił Henryk Klimczak, który na zapomnianym już jachcie regatowym typu hornet przeprawił się z Polski do Szwecji. Dodatkowo w tym przypadku godnym zauważenia efektem była profesjonalnie wykonana broszura prezentująca przebieg eskapady. Duże brawa!

            Dyskusja o wyższości moczenia w słonej wodzie części ciała nieco ponad kolanami od przymarzania tym samym fragmentem do zalodzonego pokładu zakończyła się ostatecznie przyznaniem nagrody Rejs Roku 2006 dla kpt. Remigiusza B. Trzaski za wyprawę do Ziemi Franciszka Józefa. Wręczenia kryształowego globusa dokonał kpt. Jerzy Mikulski, który na spotkaniu wiosennym przekazał przewodniczenie Bractwem właśnie kpt. Trzasce.

            Zgodnie ze złożoną wtedy obietnicą, w programie jesiennego spotkania przewidziane zostały formalne wybory na nowego grotmaszta Bractwa Szyprów. Zebrani potwierdzili decyzję kpt. Mikulskiego i nowym grotmasztem został wybrany Remigiusz B. Trzaska. Do pierwszych zadań na pewno będzie należało odzyskanie lub odtworzenie łańcucha z szekli zdobiącego grotmaszta w czasie oficjalnych wystąpień, a który w trudny do wyjaśnienia sposób zniknął po spotkaniu wiosennym. Z powodów nie do końca jasnych piszący te słowa pominie milczeniem zwyczajowe w takich sytuacjach gratulacje i życzenia sukcesów dla nowego princeps inter pares dolnośląskich szyprów.

 

Remigiusz B. Trzaska

Grotmaszt Bractwa