RELACJA Z SZKOLENIA
Wiosenne szkolenie manewrowe w Gdyni 2007
19.05 - 26.05.2007

Jak, co roku zorganizowane zostało szkolenie manewrowe na jachcie S/Y Panorama. Tym razem odbyło się ono wiosną, przed rozpoczęciem sezonu regularnych rejsów Panoramy. Pachnący świeżością jacht, z nowym silnikiem był bardzo miłym miejscem do szkolenia się i mieszkania. Tym razem prowadzący szkolenie, kapitan Dariusz Kluczka zmienił nieco formułę szkolenia. Owa zmiana polegała na tym, iż szkolenie odbywało się nie, jak zwykle w jednym porcie, lecz odwiedziliśmy jachtem aż cztery baseny portów Zatok: Gdańskiej i Puckiej. Szkolenie rozpoczęło się w Górkach Zachodnich. Po opanowaniu podstawowych manewrów dojścia i odejścia od kei jachtem na silniku, przenieśliśmy się do Helu. Tu ćwiczone były manewry jachtem pod żaglami. Kolejnym portem, gdzie prowadzone były zajęcia, była Gdynia; doskonalenie manewrów dojścia i odejścia od kei oraz cumowanie z użyciem dalb. Podczas przemieszczania się pomiędzy portami prowadzone były zajęcia praktyczne dotyczące nawigacji terrestrycznej. Namiernik,trójkąty nawigacyjne oraz przenośnik były bardzo eksploatowane. Była szansa sprawdzenia w praktyce wiedzy, która była przekazywana kursantom podczas zimowych zajęć teoretycznych. Odwiedzali nas też ciekawi ludzie. W Gdyni gościł u nas przez dwa dni kapitan Andrzej Pochodaj. Miłym zaskoczeniem było to, iż czynnie włączył się w prowadzenie zajęć z kursantami. Ćwiczone były różne warianty prowadzenia akcji "człowiek za burtą" oraz miał miejsce "wykład" dotyczący metod prowadzenia akcji poszukiwawczych związanych z wypadkiem wypadnięcia człowieka za burtę. Podczas całego szkolenia wszystkie manewry przed i po ich wykonaniu omawiane były teoretycznie wraz z rysunkami. I tu ciekawostka, po zakończeniu kursu manewrowego, instruktorowi nie pozostał chyba ani jeden z jego rysunków. Wszystkie na bieżąco, po ich narysowaniu, zabierane były przez kursantów:).

Szkoląc się odwiedziliśmy jeszcze Jastarnię; spory basen portowy znakomicie nadawał się do manewrowania na żaglach. Kurs zakończyliśmy w porcie, gdzie je zaczynaliśmy, czyli w Górkach Zachodnich.

Warto wspomnieć, iż oprócz Andrzeja Pachodaja, odwiedzili nas jeszcze kapitanowie:Krzysztof Januszewski, Sławomir Rudnicki i Adam Tomaszewski.

 

Olgierd Młynarski

(uczestnik szkolenia)

 

Autor zdjęć: Tomasz Józik 

Fotografie ze szkolenia